Miesięczne archiwum: marzec 2013

Dzień Otwartych Drzwi w SP 21

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych Rodziców dzieci 5, 6, 7 letnich na Dzień Otwartych Drzwi do SP 21. 13 kwietnia w godzinach 10.00-12.00 będzie możliwość obejrzenia szkoły, sal lekcyjnych, świetlicy i sal dla oddziału przedszkolnego oraz rozmowy z nauczycielami. Uzyskają też Państwo informacje na temat elektronicznej rekrutacji do klasy I i oddziału przedszkolnego na rok szkolny 2013/2014. Zapraszamy na spotkanie informacyjne z dyrektorem ZSP 5.

WARSZTATY DZIECI GR. II W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

 019 W dniu 22.03.2013 r. dzieci z gr. II pod opieką p. A. Dziekan, udały się do Biblioteki na wystawę PISANEK, PALM I KARTEK WIELKANOCNYCH.
Tam pani bibliotekarka zapoznała dzieci różnymi technikami wykonywania pisanek, kraszanek oraz opowiedziała o tradycji związanej z Palmą Wielkanocną.
Na koniec dzieci wykonały piękne prace plastyczne które pozostały na wystawie w bibliotece.020018

 

Projekt edukacyjny „Pokaz mody wiosennej”

014Tytuł projektu: „XI Wielki Pokaz Mody Wiosennej”
Zakres projektu:
– umożliwienie dzieciom zdobywania wiadomości na temat zbliżającej się wiosny,
– uwrażliwienie na piękno budzącej się po zimie przyrody,
– organizacja przedszkolnego i międzyprzedszkolnego dnia wiosny.
Formy projektu:
– muzyczna,
– ruchowa,
– plastyczno – techniczna,
– praktycznego działania,
– literacka
Koordynatorzy projektu:
Wicedyrektor ZSP nr 5, Dyrektor Przedszkola nr 7 Teresa Galewska
Liczba dzieci: społeczność przedszkolna, reprezentacja wrocławskich przedszkoli

009Realizacja:
– dyrektor przedszkola Teresa Galewska
– nauczycielki przedszkola:B.Głuch, B. Krajewska, A. Dziekan, A. Babińska, A. Nowicka
Osoby współuczestniczące w realizacji projektu:
– personel techniczny i administracyjny
– nauczyciel rytmiki
– rodzice

010 011
Cele projektu:
zachęcanie dzieci do obserwowania zmian zachodzących w przyrodzie;
rozpoznawanie zwiastunów wiosny;
zapoznanie z ludowymi tradycjami dotyczącymi pożegnania zimy i powitania wiosny;
rozwijanie sprawności manualnej i inwencji twórcze;
kształtowanie wrażliwości muzycznej i ekspresji ruchowej;
kształtowanie nawyków zdrowego żywienia;
kształtowanie myślenia przyczynowo – skutkowego;
stwarzanie okazji do nawiązywania prawidłowych relacji pomiędzy uczestnikami konkursu poprzez udział we wspólnej zabawie;
kształtowanie umiejętności współdziałania i współpracy przez zabawy integracyjne

012 013

„Dobre Serce mamy i zwierzakom pomagamy”

002W marcu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w akcji „Dobre Serce mamy i zwierzakom pomagamy”, której celem było zebranie karmy, gazet oraz koców dla zwierząt z pobliskiego schroniska. Uczniowie zebrali sporo potrzebnych artykułów, a dzieci z zerówek zawiozły wszystko zwierzakom. W nagrodę za pomoc, dyrekcja schroniska umożliwiła najmłodszym uczniom naszej szkoły zwiedzenie schroniska. Podczas spaceru po schronisku dzieci mogły zobaczyć w jakich warunkach mieszkają i oczekują na nowy dom zwierzęta. Wycieczkę możemy zaliczyć do jak najbardziej udanych, a naszym czworonożnym przyjaciołom obiecaliśmy jeszcze niejedną pomoc. Nad wszystkim czuwały pani Beata Bartocha i pani Patrycja Baczmańska – wychowawczynie zerówek.
001003

Wielkanoc w Muzeum Etnograficznym

00413 marca 2013 r. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Celem wycieczki było obejrzenie wystawy dotyczącej świąt wielkanocnych oraz udział w lekcji edukacyjnej, w czasie której pani kustosz zaprezentowała nam w bardzo ciekawy sposób zwyczaje znane i te mniej znane, związane z tym świętem. Wykonaliśmy również, pod jej kierunkiem, ciekawe pisanki, które wykorzystaliśmy do świątecznej dekoracji. Wycieczka udała się, wróciliśmy zadowoleni, poznaliśmy nowe, ciekawe miejsce we Wrocławiu.

005

Odyseja Umysłu 2013

 

DSC_4516„Odyseja Umysłu” to program twórczego rozwiązywania problemów. Odyseusze pracują w drużynach. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener (trenerzy), który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciom własnych pomysłów. Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w ośmiominutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. W ciągu całego roku uczniowie ćwiczą rozwiązywanie różnego rodzaju zadania o charakterze słownym , słowno-manualnym lub manualnym. Przygotowują one drużynę do zmierzenia się podczas konkursu z Problemem Spontanicznym (niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką), którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut. W tym roku szkolnym utworzona z uczniów klasy czwartej nowa drużyna Odyseuszy „Mózgowcy” pod opieką trenerów Marzeny Kołacz i Jolanty Adamczewskiej stworzyła i zaprezentowała 23 lutego 2013 roku na eliminacjach regionalnych we Wrocławiu autorskie przedstawienie według problemu 3. „Przebojowa architektura. Wśród uczestniczących w naszej grupie wiekowej 12. drużyn zajęliśmy 8 miejsce. Pomimo, że nie zakwalifikowaliśmy się do ogólnopolskiej części konkursu nadal realizujemy ideę programu i przygotowujemy się do kolejnych jego edycji. Drużynę tworzą uczniowie klasy czwartej: Katarzyna Białachowska, Monika Dubik, Aleksandra Hurman, Oliwia Kuchciak, Mateusz Sitarz, Oliwia Mielczarek, Zuzanna Surma. Trenerami są Marzena Kołacz i Jolanta Adamczewska.

Marzena KołaczDSC_4512DSC_4511

 

 

Taneczna Gala Przedszkolaka

9.03. 2013 r. dzieci z grupy III wzięły udział w VII Tanecznej Gali Przedszkolaka 2013 “Tańczyć każdy może”. Przedszkolaki zaprezentowały się w tańcu “Samba de Janeiro”.

016 015 017

Miejski Konkurs Recytatorski „Spotkanie z wierszem”

W dniu 05.03.2013 r. w Szkole Podstawowej nr 21 na Osobowicach odbył się już XIII Miejski Konkurs Recytatorski pt. „Spotkanie z wierszem” dla uczniów klas I –III. Głównym celem recytatorskich zmagań było uwrażliwianie uczniów na piękno mowy polskiej, rozwijanie poetyckich zainteresowań, kształtowanie umiejętności pięknej recytacji, a także rozpropagowanie wśród dzieci ogólnopolskiej akcji „ Polska – dodaj do ulubionych”.
W szranki poetyckich zmagań stanęli uczniowie ze szkół podstawowych dzielnicy Psie Pole. W sumie o miano najlepszych recytatorów dzielnicy rywalizowało 32 uczestników, którzy zostali wyłonieni podczas szkolnych eliminacji. Naszą szkołę reprezentowali: Anna Kubiak z klasy III, Barbara Cząstkiewicz z klasy I, Tymoteusz Kubica z klasy I. Interpretacje wierszy pełne były dziecięcego zaangażowania i uroku. Każda recytacja była niepowtarzalna.
Jury wyróżniło i nagrodziło trzech laureatów, którzy będą reprezentować dzielnicę Psie Pole w finale XIII Miejskiego Konkursu Recytatorskiego. Laureatami konkursu zostali: Agata Kamińska ze Szkoły Podstawowej nr 107, Dominika Gasik ze Szkoły Podstawowej nr 20, Paweł Maciejewski ze Szkoły Podstawowej nr 50.              Finał konkursu recytatorskiego odbędzie się 09.04.2013 r. w Szkole Podstawowej nr 68 we Wrocławiu przy ul. Szczęśliwej 28.
Organizatorzy konkursu zapewnili wszystkim uczestnikom dyplomy i podziękowania dla nauczycieli oraz poczęstunek sponsorowany przez Radę Rodziców przy SP 21.

Jolanta Adamczewska

Koło Młodego Badacza Przyrody

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW dniu 27.02.2013 roku w naszej szkole na Kole Młodego Badacza Przyrody, które prowadzi nauczycielka przyrody pani Natalia Kaszluk po raz kolejny gościliśmy  dzieci z zerówki, które przybyły do sali przyrodniczej wraz ze swoją wychowawczynią  p. Beatą Bartochą. Celem zajęć było zapoznanie ze sprzętem laboratoryjnym oraz właściwościami substancji, które na co dzień możemy spotkać w naszym otoczeniu (np. proszek do pieczenia, kwasek cytrynowy, soda, Coca- cola). Przygotowany przez nauczycielkę przyrody wywar z czerwonej kapusty dzieci wkraplały pipetami do różnych substancji wcześniej rozcieńczonych wodą dzięki czemu otrzymywały różne zabarwienia roztworów. Ponadto wspólne zajęcia młodszych dzieci (zerówka) ze starszymi (4,5 i 6 klasa) miały na celu integrację i możliwość wykazania się starszych dzieci.

Nad porządkiem i bezpieczeństwem zajęć czuwała p. Natalia Kaszluk- nauczycielka przyrody oraz p. Beata Bartocha – wychowawczyni zerówki.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA