KARPACZ 2024

Klasa 5a, 5b i 6a wybrały się na dwudniową wycieczkę do Karpacza.

Po drodze odwiedziliśmy Kolorowe Jeziorka – czekały na nas piękne jeziorka (czerwone i Niebieskie i okresowo też Żółte. Spacer nie był meczący, a widoki świetne.

Dalej pojechaliśmy na zwiedzanie Kopalni Uranu Podgórze w Kowarach – to Podziemna Trasa Turystyczna związana z ściśle tajną historią wydobycia uranu. To miejsce, w którym historia, nauka oraz ciekawostki z dawnych lat pozwolą nam przeniknąć do skrzętnie skrywanej historii PRL-u. Poznamy pasjonującą historię górnictwa trwającą od XII w. po tajną działalność Zakładów Przemysłowych R-1. Dowiedzieliśmy się o tradycji, faktach z przeszłości i opowieści naszych dziadków. Przewodnicy przybliżyli nam specyfikę pracy górników, techniki eksploatacji podziemnych złóż uranu oraz odpowiedzieli na pytania, gdzie zbroił się ZSRR w trakcie zimnej wojny. Zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej trawo około 2 godzin, a długość trasy liczyła ok. 1600 m., temperatura ok 8 stopni, a wilgotność powietrza ok 97%.

Wieczorem odbyło się ognisko z kiełbaskami.

Na drugi dzień, po śniadaniu odwiedziliśmy Multimedialne Muzeum Karkonoszy – Machina Wszech Czasu zabrała nas w fantastyczną wyprawę przez miliony lat dziejów Karkonoszy… Chronologiczne uszeregowanie sal pozwoliło poznać historię Karkonoszy od powstania kontynentów, poprzez erę wielkich gadów, epoki lodowcowe aż po czasy współczesne. Poznaliśmy z czego zbudowane są zbocza Śnieżki, jakie minerały występują w Sudetach i jak powstał. To cenna lekcja historii i geologii.

Zanim wróciliśmy do Wrocławia odwiedziliśmy zamek Bolków. Pan Przewodnik opowiedział jak żyło się w czasach XII w.  a pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1277 roku kiedy to książę legnicki Bolesław II Łysy zwany Rogatką stwierdza „castro nostro”. Jednak samo powstanie zamku gotyckiego wiąże się z panowaniem jego syna, Bolka I. Za jego panowania zostaje on otoczony potężnymi kamiennymi murami obronnymi wraz z systemem bram, oraz wzniesiono murowane budynki mieszkalne.