Miesięczne archiwum: listopad 2019

Woda bez tajemnic

            W dniu 19 listopad 2019 r. młodzież z klasy VIIIa uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych w Zakładzie Limnologii Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt UPWr. Uczniowie brali czynny udział w oznaczeniach parametrów fizyko-chemicznych wody, wykonując oznaczenia analityczne z chemii wody.

            Po skończonych warsztatach nieoczekiwanie zostaliśmy zaproszeni przez pana dr. Dominika Poradowskiego do Muzeum Przyrodniczego Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPWr. Uczniowie mieli dodatkową możliwość zapoznania się z tajnikami anatomii zwierząt. Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach, które zorganizował pan Cyprian Pawłowski, absolwent Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Święto Niepodległości

            W dniu 8 listopada  odbył się apel z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości. O godz. 11.11 cała szkoła uroczyście odśpiewała hymn państwowy.  Wszyscy uczestnicy apelu byli odświętnie ubrani z wpiętymi kotylionami  lub flagami w ręku. Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaczęto od ulubionej pieśni Józefa Piłsudskiego „Legiony”, kolejna była „ Szara piechota” i inne znane wszystkim Polakom utwory. Patriotyczne wiersze i pieśni  przedstawiła klasa 2b i i 5b, a uczennice z kl. 8 zaśpiewały liryczny utwór na pamiątkę Powstania Warszawskiego. Spotkanie zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „ Przybyli ułani”. Wszystkim udzielił się podniosły i radosny nastrój tego wydarzenia.

MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

         Już po raz 10 uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do akcji „Mogiłę Pradziada Ocal Od Zapomnienia”, której patronuje Kuratorium Oświaty we Wrocławiu”. Uczniowie przynosili znicze białe i czerwone z przeznaczeniem na polskie cmentarze na Ukrainie i Wileńszczyźnie. Zapłoną one na wielkich nekropoliach narodowych na Rossie w Wilnie oraz Łyczakowie i cmentarzu Janowskim we Lwowie.

            W tym roku zebraliśmy 212 zniczy. Na wyróżnienie zasługują klasy: 1a – 34 znicze, klasa 2 b – 74 znicze i klasa 5 b – 50 zniczy.

Wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji, serdecznie dziękujemy.

Koordynatorzy

Dorota Broniszewska

Agnieszka Halicka

Czy wiesz, ile cukru jesz…

W ramach promocji zdrowia klasa 5a i 6b pod kierunkiem wychowawczyń – p. Zuzanny Janus i p. Klaudii Domaszczyńskiej – wykonały plakaty, które pokazują zawartość cukru w produktach spożywczych. Prace uczniów można oglądać na szkolnym korytarzu. Celem projektu jest uświadomienie wszystkim konsumentom, ile faktycznie cukrów spożywamy dziennie. Warto zwrócić uwagę na spożywane ilości węglowodanów w ciągu dnia.

Klasy 5a i 6b zachęcają do oglądania plakatów i wnikliwej analizy swojego sposobu odżywiania. 

Ceramiczne arcydzieła

W dniu 7 listopada klasa IVa (wychowawca p. Cyprian Pawłowski) wzięła udział w warsztatach ceramicznych w pracowni artystycznej „Malu Mika”. Uczniowie z zapałem tworzyli wzory na glinianych naczyniach, wykazali się przy tym dużą kreatywnością w malowaniu wzorów na talerzach oraz kubkach. Za tydzień będzie można już odebrać małe ceramiczne arcydzieła, bo zostaną one wypalone w specjalnym piecu. Czekamy wszyscy z niecierpliwością na efekty naszej artystycznej pracy.

Siódmoklasiści na uniwersytecie

            W dniu 7 listopada klasa 7a wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez studentki studiów magisterskich Wydziału Antropologii. Uczniowie obejrzeli prezentację, a potem w grupach układali szkielet człowieka, z prawdziwych kości ludzkich pochodzących ze średniowiecza. Obie grupy dostały szóstki, ponieważ jednej udało się szybciej ułożyć szkielet, a druga lepiej rozwiązała quiz. Warsztaty były bardzo pouczające. Wyjście na Uniwersytet Przyrodniczy zorganizował p. Cyprian Pawłowski.

A może wioślarstwo?

Nasza szkołą  miała okazję gościć panią Ewę Gancarz, która na sali gimnastycznej przeprowadziła zajęcia na ergometrach. Klasy 7a oraz 8a miały okazję spróbować swoich sił podczas rywalizacji na sprzęcie. Celem zajęć było  zachęcenie uczniów do podjęcia treningów z wioślarstwa, które w sezonie zimowym odbywają się w LO X we Wrocławiu. 

Zapraszamy na treningi i zawody, które odbędą się już w listopadzie.

Klaudia Domaszczyńska – nauczycielka WF-u

Wolontariusze na start!

            Stowarzyszenie „ŻYJ KOLOROWO!” Wrocławskiego  Centrum Wolontariatu  zachęca dzieci i młodzież do udziału we  Wrocławskich Targach Wolontariatu  organizowanych  w dniu 8.11.2019 r. w Galerii Dominikańskiej.
Uczniowie chętni do udziału w  wydarzeniu mogą  wyszukać  dla siebie dogodną formę zaangażowania w działalność społeczną. W wydarzeniu weźmie udział kilkudziesięciu wystawców, którzy przygotowali stoiska informacyjne, grę targową, ścianę ofert, prezentacje, pokazy, animacje i konkursy.