Cały Wrocław czyta

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Zgłoszenie-uczestnika-do-konkursu-2 Liga Czytelników

10 XII – Wrocławski Dzień Czytania w Szkołach

„Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad; ten w ogóle nie powinien czytać i lepiej, żeby zajął się rzemiosłem. Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.”

Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe

Szanowni Państwo!

10 grudnia Olga Tokarczuk odbierze w Sztokholmie Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Wrocław to od wielu lat miejsce życia Olgi Tokarczuk (wraz z Krajanowem, dolnośląską wioską w Kotlinie Kłodzkiej). W stolicy Dolnego Śląska Tokarczuk mieszka, spotyka się z czytelnikami, Wrocław inspiruje ją także literacko, czemu niejednokrotnie dała wyraz w swoich książkach. Pisarka angażuje się również w literackie życie miasta, między innymi zasiadając w radzie programowej Wrocławskiego Domu Literatury. Wrocław nigdy nie pozostawał obojętny na uczucia Tokarczuk. Wrocławski Dom Literatury wspólnie z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym Nowe Horyzonty zorganizował w 2018 roku spotkanie z okazji otrzymania przez pisarkę The Man Booker International Prize, z kolei w czerwcu 2019 roku z rąk prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka, Olga Tokarczuk odebrała tytuł Honorowej Obywatelki Wrocławia.

W tak ważnym dniu, Wrocław – miasto Noblistki – chce być z Nią i wraz z Nią świętować uhonorowanie najwyższym wyróżnieniem, jakie może otrzymać pisarz. Chcemy, aby ten dzień – 10 grudnia – na stałe wszedł do kalendarza wydarzeń literackich w mieście i dlatego zachęcamy wrocławskie szkoły, aby tego dnia wszyscy uczniowie i nauczyciele przynajmniej kilka minut na każdej lekcji poświęcili na czytanie. Dzień Czytania w Szkołach to okazja dla nauczycieli, aby pokazać dzieciom, jakie lektury ich inspirują, na jakich książkach się wychowali, przy jakich odpoczywają. Niech wszyscy, nawet Ci, którzy uczą przedmiotów zupełnie niezwiązanych z literaturą piękną, przyniosą tego dnia do szkoły wybraną przez siebie książkę i opowiedzą o niej na lekcji lub przeczytają fragment. Ten dzień może być także okazją dla uczniów, aby swoje ulubione lektury przedstawić nauczycielom i kolegom. Reszta jest kwestią wyobraźni i zaangażowania.

Cokolwiek Państwo wymyślą, może stać się stałym elementem Wrocławskiego Dnia Czytania w Szkołach.  10 grudnia zapraszamy także wszystkich chętnych na wrocławski Rynek, gdzie od godziny 15.30 będziemy na żywo śledzić przebieg uroczystości wręczenia Nagrody Nobla w Sztokhomie. Szczegóły wydarzenia będzie można znaleźć na www.wroclaw.pl oraz na Facebooku Visit Wroclaw