Szkoła przyjazna dziecku z cukrzycą

Cukrzyca typu 1 (łac. diabetes mellitus typi 1), in. cukrzyca insulinozależna (ang. insulin-dependent diabetes mellitus, IDDM) – jedna z etiopatogenetycznych postaci cukrzycy. U jej podłoża leży przewlekły, autoimmunologiczny proces chorobowy prowadzący do powolnego zniszczenia produkujących insulinę komórek β wysp trzustkowych (wysepek Langerhansa) i w następstwie tego do utraty zdolności jej wydzielania. Alternatywą dla leczenia za pomocą stałego uzupełniania niedoboru insuliny może w przyszłości stać się zastosowanie transplantacji trzustki, bądź wysp trzustkowych.

9 września 2016 r. pani Anna Szczepańska przeprowadziła zajęcia dla dzieci z kl. 0 b pt.

„Co warto wiedzieć o cukrzycy typu 1 (cukrzycy młodzieńczej)”.

Dzieci z zainteresowaniem słuchały o codziennej rzeczywistości z jaką muszą się borykać dzieci dotknięte tą chorobą. Pani Ania wyjaśniła dzieciom jak każdy kolega/koleżanka może pomóc osobie dotkniętej tą chorobą. Dlaczego tak ważne jest aby utrzymywać dobry poziom cukru?. Skąd się bierze cukier we krwi? (oczywiście z jedzenia). Opowiedziała o insulinoterapii, samokontroli, sytuacjach jakie mają wpływ na poziom cukru we krwi.

Aktywny udział w lekcji brał syn p. Ani Jakub, jednocześnie uczeń kl. 0 b dotknięty tą chorobą. Jakub zademonstrował swoim kolegom jak należy wykonać pomiar cukru przy pomocy glukometra, opowiedział również o dobrych i złych stronach choroby, za co jemu i p. Ani bardzo dziękujemy.